Pokaz slajdów
Menu witryny
Aktualności
E-dziennik
Archiwum
Galeria zdjęć
Wydarzenia sportowe
Dokumenty szkolne
Plan lekcji
Biblioteka
Pedagog szkolny
Projekty edukacyjne
Rada Rodziców
Kontakt
Nauczyciele
Ogłoszenia
Ciekawostki
Teatr Belferski
Poprzednia strona www
Informacja o cookies
Ciekawe linki
Przedszkole w Osiecznej
ZS w Kąkolewie
PSP w Świerczynie
UKKS "Iskry" Osieczna
Start
List do rodziców
17.06.2016.

Szanowni Państwo!

U progu rozpoczynających się już niebawem wakacji zwracam się do Państwa, pragnąc podzielić się kilkoma refleksjami na temat przemożnego wpływu czytania na rozwój intelektualny, emocjonalny i  społeczny młodego człowieka.

Nadchodzący czas letniego wypoczynku uczniowie naszej szkoły spędzą zapewne na wiele sposobów, korzystając z możliwości, jakie stwarza im otaczająca rzeczywistość. Zachęcam, by podczas dwumiesięcznej przerwy od nauki i obowiązków szkolnych zadbali Państwo, by wśród tych możliwości znalazł się również kontakt ze słowem pisanym. Powszechnie wiadomo, że czytanie przynosi wyłącznie same korzyści. Otwiera umysł czytelnika, pobudza jego wyobraźnię, wywołuje emocje. Poprawia też koncentrację, ćwiczy pamięć i ułatwia naukę, poszerzając wiedzę o świecie oraz – co szczególnie cenne - wyrabiając na całe życie nawyk ciągłego jej zdobywania. Lektura książek doskonali również umiejętność samego czytania oraz rozwija najważniejszą z ludzkich kompetencji – kompetencję językową, pozwalającą na sprawne i poprawne komunikowanie się z innymi w mowie i piśmie. Ponadto czytanie przygotowuje do samodzielnego życia, pokazując wzorce zachowań oraz pozwalając uniknąć porażek i zagrożeń. Może wreszcie stanowić doskonałą rozrywkę, sprzyja odpoczynkowi, a nade wszystko niesamowicie wzbogaca i uwrażliwia.

Niezwykle istotne jest, by do czytania zachęcać dzieci własnym przykładem, a już nie do przecenienia są chwile wspólnego, najlepiej głośnego, czytania. Jak być może Państwu wiadomo z prowadzonej od lat przez Fundację ABCXXI kampanii pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom”, zaledwie 20 minut codziennego czytania dziecku wystarczy, by w pełni odnieść wymienione wyżej korzyści. Ponadto przeżycia towarzyszące wspólnej z dzieckiem lekturze pozwalają na zbudowanie silnej z nim relacji, przekładającej się następnie na odczuwane przez nie poczucie własnej wartości, dającej mu również oparcie i bezpieczeństwo.

Jeśli zatem zależy Państwu na tym, by zapewnić swojemu dziecku pełny, harmonijny rozwój i dobre, wartościowe życie w przyszłości, sięgnijcie Państwo wraz z nim po książki. Niech ich lektura stanie się zwyczajem i dobrą praktyką w Państwa domach. Po pomoc w wyborze stosownej literatury mogą się Państwo zwrócić do placówek i instytucji, takich jak szkoły, księgarnie i biblioteki. Zachęcam również Państwa do zajrzenia na stronę internetową>> wspomnianej wyżej akcji oraz jej podstronę zawierającą tzw. „Złotą Listę” , która stanowi wykaz książek polecanych dzieciom i młodzieży m.in. z uwagi na podejmowaną tematykę czy piękny język.

Kończąc, pozostawiam Państwa ze słowami współczesnego hiszpańskiego pisarza, Arturo Péreza – Reverte, który w jednej ze swoich powieści napisał: „Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne."

Edyta Nitecka,

        nauczyciel bibliotekarz 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj
Imieniny
18 Stycznia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Jaropełk,
Krystyna, Liberata,
Małgorzata, Piotr,
Pryska
Do końca roku zostało 348 dni.
Sport
Licznik odwiedzin
Odwiedziło Nas 1815132 Gości